Kako privući MICE goste u destinaciju?
U suvremenom poslovnom svijetu, gdje je tempo rada često ubrzan, a zahtjevi sve veći, korporativni retreatovi postaju sve popularniji način za održavanje produktivnosti, poticanje timskog duha i kreativnosti. Korporativni retreat nije samo obično putovanje ili izlet, već pažljivo osmišljen događaj koji kombinira rad i zabavu kako bi se postigli određeni poslovni ciljevi. No, što je korporativni retreat, zašto su važni, te kako ih organizirati?
Što je korporativni retreat?Korporativni retreat je organizirano događanje koje okuplja članove tvrtke na neko vrijeme izvan redovnog radnog okruženja, obično na udaljenom i inspirativnom mjestu. Doslovni prijevod retreata na hrvatski bi bio utočište, nešto kao bijeg od gužve, bijeg od stvarnosti. Danas se pod retreatom podrazumijeva organizirani aktivni odmor koji se sastoji od svakodnevnog prakticiranja neke vrste vježbanja, druženja te se kombiniraju različite vrste aktivnosti poput radionica, timskih aktivnosti, strategijskog planiranja, ali nudi i brojne prilike za opuštanje i povezivanje izvan poslovnih okvira. Najčešće se biraju destinacije u prirodi, luksuzni hoteli, vile i resorti ili glamping kampovi na prirodno atraktivnim lokacijama.
Zašto su korporativni retreatovi važni i zašto se organiziraju? Odmak od uobičajenih radnih mjesta može potaknuti kreativnost i novu perspektivu, što može dovesti do novih ideja i rješenja za poslovne izazove. Provodeći vrijeme zajedno izvan radnog okruženja, kolege se bolje upoznaju, grade povjerenje i poboljšavaju komunikaciju. Dajući zaposlenicima priliku da se odmore i opuste, korporativni retreatovi mogu smanjiti stres i sagorijevanje na poslu te povećati zadovoljstvo zaposlenika.
Koja je razlika između retreata i teambuildinga?Iako se korporativni retreatovi i teambuilding često koriste kao sinonimi, postoje neke suptilne razlike između ova dva koncepta. Evo kako ih razlikovati:
Korporativni retreat:
Teambuilding:
5 osnovnih koraka za organizaciju korporativnog retreata1. Postavite ciljeve
Definirajte što želite postići korporativnim retreatom - hoće li to biti razvoj novih ideja, jačanje timskog duha ili planiranje poslovne strategije. Kao i kod svake strategije, započnite postavljanjem jakih temelja utvrđenih ciljeva prije nego što krenete dublje u proces planiranja.
2. Planirajte raspored
Napravite raspored aktivnosti koji će uravnotežiti radni dio programa s aktivnostima za opuštanje i zabavu. Nemojte se zanositi pokušavajući strpati previše aktivnosti ili događanja u korporativni retreat. Započnite s planiranjem osnovnih stvari. Jasno potvrđivanje očekivanja, ograničenja i uspostavljanje ograničenja rano u procesu planiranja može uštedjeti organizatorima mnogo neželjenih problema kasnije.
Prije odabira lokacije ili rezerviranja hotelskih soba odredite čvrst proračun. Podijelite svoj konačni proračun na dijelove za pokrivanje različitih troškova: smještaj, hrana, prijevoz i druge naknade za organizaciju. Hoće li biti potrebno organizirati transfere tijekom radnog vremena? Ako je tako, uračunajte to u svoje troškove kako biste dobili potpuni pregled troškova retreata.
3. Odaberite lokaciju i pobrinite se za logistiku
Kada ste odredili ciljeve i isplanirali raspored, vrijeme je za odabrati lokaciju koja će potaknuti kreativnost i opuštanje. To može biti planinski ili resort na obali, na udaljenom otoku ili čak rustikalna seoska kuća u Lici. Hrvatska obiluje ovakvim destinacijama. Samo neki od primjera i savršenih lokacija za korporativni retreat su Plitvička jezera, Nacionalni park Brijuni, RMH Lopud Lafodia na Lopudu, Hotel Vrata Krke na samom ulazu u Nacionalni park Krka Hotel Pinija u Petrčanima ili Grand hotel View na Braču te mnogi drugi resorti.
Kada procjenjujete destinacije i objekte za održavanje svog retreata, imajte na umu raspored događanja. Ako su poboljšanje timskih komunikacijskih vještina i izgradnja povjerenja primarni ciljevi, možda ćete morati rezervirati mjesto s puno prostora za smještaj fizičkih aktivnosti. Ako će grupne rasprave biti glavni dio retreata ili će timovi trebati odvojeni prostor za rad, možda će vam trebati veći hotelski ili konferencijski centar s više soba za sastanke.
Pobrinite se da su smještaj, hrana i prijevoz dobro organizirani kako bi se izbjegli nepotrebni problemi i omogućilo sudionicima da se potpuno posvete događanju.
4. Organizirajte raznovrsne aktivnosti
Uključite u program razne radionice, aktivnosti za jačanje timskog duha, obradite teme poput razvijanja soft skillsa, osobnog razvoja, komunikacije u timovima, ali i aktivnosti poput sportskih natjecanja, izleta ili teambuilding igara.
Nekoliko kreativnih ideja za zabavne aktivnosti:
Poticanje sudionika da sudjeluju u novim aktivnostima na retreatu može im pomoći da se otvore i dijele više ili da im bude ugodnije isprobavati nove stvari na poslu. Također, sami organizatori bi trebali biti prisutni i aktivno sudjelovati u svim aktivnostima kako bi potaknuli sudionike i osigurali da sve ide po planu.
5. Evaluacija održanog retreata
Nakon događanja, svakako zahvalite svim sudionicima na njihovom trudu. Angažman nakon događanja također je važan kako bi se sudionici osjećali cijenjenima.
Podijelite posebne i zanimljive trenutke s retreata u digitalnom foto albumu, istaknite postignuća i pomake vidljive nakon retreata i ponovite ciljeve koji su postavljeni za budućnost. Nakon događanja, provedite evaluaciju (putem anonimne ankete) kako biste dobili povratne informacije od sudionika i identificirali što je bilo uspješno i što se može poboljšati za buduće korporativne retreatove.
Korporativni retreatovi su izvanredan način za jačanje timskog duha, poticanje kreativnosti i povećanje produktivnosti unutar tvrtke. Pažljivo planiranje i organizacija ključni su za uspjeh ovakvih događanja, ali kada se pravilno izvedu, mogu imati dugoročne pozitivne učinke na poslovanje i zadovoljstvo zaposlenika.