Živimo u vrijeme konstantne neizvjesnosti gdje geopolitičke fluktuacije, ekonomske krize i tehnološke promjene potresaju poslovnu scenu. Ova turbulentna vremena zahtijevaju prilagodljivost bez presedana, tjerajući organizacije da radikalno promisle o svojim pristupima kako bi ostale otporne i napredovale.
Tvrtke koje se bave organizacijom događanja koja okupljaju velik broj ljudi na međunarodnoj razini posebno su izložene tim promjenama i s pravom se svi posljednjih godina pitamo kako možemo naučiti biti fleksibilniji, osjetljiviji i otporniji.
U svijetu koji se neprestano mijenja, restrukturiranje organizacija postalo je ključno za uspješno rješavanje složenih izazova. Da bismo se nosili s vanjskom neizvjesnošću, unutarnja promjena može napraviti razliku. Transformacija organizacijske dinamike ključ je za stvaranje agilnije i osjetljivije strukture. Marco Quagliarella, direktor međunarodnih operacija u međunarodnoj PCO agenciji AIM Group International, ističe neke od temeljnih stupova ove transformacije, koju uspješno provode u međunarodnoj mreži ureda AIM Grupe.
- Globalizacija tima i virtualizacija ureda. Globalizacija timova i virtualizacija radnih okruženja omogućuju bolju suradnju između velikih i raznolikih timova. Ovaj pristup također zagovara geografsku raznolikost timova, dopuštajući širu i kreativniju perspektivu u rješavanju radnih projekata.
- Hipertehnološki pristup. Korištenje naprednih tehnoloških alata postaje vrlo bitno. Trenutno dijeljenje datoteka, korištenje platformi za suradnju i smanjenje komunikacije e-poštom promiču veću učinkovitost i povezanost između članova tima.
- Fleksibilnost i autonomija. Menadžeri trebaju usvojiti fleksibilniji stil, prelazeći s tradicionalnog upravljanja temeljenog na kontroli, na podršku svom osoblju u provedbi planova rada. Delegiranje i osnaživanje bit će ključni, omogućujući zaposlenicima da se osjećaju sastavnim dijelom misije organizacije, bez obzira na njihov zemljopisni položaj i metode rada. Na primjer, možete pružiti maksimalnu operativnu fleksibilnost uz zadržavanje strogosti u definiranju planova rada i rokova kako biste osigurali učinkovite rezultate. Menadžeri moraju imati hrabrosti razbiti viziju odozgo prema dolje i stati uz zaposlenike kao oni koji prednjače i sami "prljaju" ruke.
- Privlačenje novih generacija. Kako bi privukle mlade talente navikle na virtualnost, fleksibilnost i lako mijenjanje gradova i poslova, tvrtke moraju ponuditi otvoreno i fleksibilno radno okruženje. Zahtjev za stalnom fizičkom prisutnošću treba zamijeniti hibridnim radnim modelima koji kombiniraju rad na daljinu i prisutnost u uredu, nudeći i relacijske i radne poticaje na jasnom putu ljudskog i profesionalnog rasta.
- Vrednovanje talenata. Upravljanje talentima više nije ograničeno na zaposlene s punim radnim vremenom, već mora uključivati i specijalizirane konzultante, vertikalne vještine i udaljene radnike. Uz jasnu viziju i akcijski plan koji dijele svi članovi organizacije, bit će moguće izvući najbolje iz svakoga.
- Prilagodba segmentiranom tržištu. Moderno tržište je podijeljeno u više elemenata i zahtijeva inovativan pristup. Kako bismo zadovoljili promjenjive potrebe klijenata, moramo ići dalje od našeg tradicionalnog pristupa prodaji i proizvodima kako bismo ponudili fleksibilnije i inteligentnije usluge i rješenja, podržane tehnologijom. Moramo ponovno osmisliti svoju ulogu s većom slobodom i kreativnošću kako bismo nastavili koračati uz klijente s novim pristupom.
U poslovnom okruženju koje se stalno razvija, organizacijska je obnova ključna za napredak. Prihvaćanjem ovih inovacija, tvrtke ne samo da mogu preživjeti nesigurna vremena, već i izići snažnije, fleksibilnije i prilagodljivije budućim izazovima.