×

Devet godina iznimnog međunarodnog uspjeha Adria Security Summita iz Sarajeva

Adria Security Summit je kao koncept od početka razvijan kao dinamično ogledalo industrijskih trendova koji se, između ostalog, reflektiraju i u zastupljenosti učesnika i izlagača s cijelim spektrom proizvoda i vertikala iz kojih dolaze
Adria Security Summit 2024
Adria Security Summit 2024

Prije devet godina, u Sarajevu, počela je priča o onome što je danas najveće okupljanje zajednice sigurnosnih profesionalaca u Jugoistočnoj Evropi. Isto je toliko vremena bilo potrebno da se Adria Security Summit vrati u mjesto početka pripovijedanja. Danas se ova priča čita širom svijeta, u više od četrdeset zemalja. Jer je dobra, dinamična i drži pažnju čitalaca.

Bio je tamo, na tom sastanku, autor ovih redaka kad je prezentovana ideja o pokretanju vlastitog sajma i konferencije namijenjenih tržištu o kojem smo, u tom trenutku, medijski izvještavali već desetak godina. Gotovo svi do jednog člana redakcije iznosimo niz razloga zašto nismo za to. Takav projekat neće uspjeti: nemamo dovoljno kapaciteta, dovoljno sredstava, dovoljno jako tržište, dovoljno interesovanje globalnih proizvođača. Tadašnji su sajmovi širom regije gubili bitku sa tržištem. Nedugo poslije će se i ugasiti. Čak su i velike evropske izložbe, poput onih u Essenu ili Londonu, gubile zamah. Previše razloga protiv, premalo za. 

Adria Security Summit 2024

Test kvaliteta i istrajnosti

Ta je godina, za malu grupu ljudi, bila, zapravo, test samopouzdanja, ali i kvaliteta vlastitoga rada. Na ispit je došao odnos s kompanijama i pojedincima: koliko je, zapravo, ta saradnja bila čvrsta i možemo li ponuditi nešto novo u čemu će vidjeti priliku za rast svoga poslovanja. Otuda se stvorila ideja o spoju sajma, na kojem svi imaju jednake prilike, i jakog konferencijskog programa, koji bismo popunili najstručnijim ljudima koje ova regija ima. Podrška svih regionalnih komora i udruženja sigurnosti nije izostala. Proizvođači, distributeri, instalateri, integratori i korisnici također su podržali projekat. I tako je Adria Security Summit proslavio svoj prvi rođendan. 

Dvadeset četiri izlagača tada su popunila izlagački prostor, a 393 posjetioca obilazila štandove. Čak i danas, kada se usporedi s većinom ovdašnjih konferencija, bio je to veliki uspjeh. Ideja je bila da Summit bude istinski regionalna priča, koja je svoja poglavlja svake godine pripovijedala iz drugog grada i zemlje. Nizali su se Beograd, Šibenik, Ljubljana, Skoplje, Zagreb... Svake godine sve veća posjeta, raznovrsnija ponuda, veći izazovi. Adria Security Summit prepoznali su i iz Messe Frankfurta, kompanije organizatora poznatih Intersec međunarodnih sajmova sigurnosti, pa je dobio nazivnu dopunu Powered by Intersec. Napredovalo se organizacijski, koristile su se razne softverske platforme, proširivali načini umrežavanja, povećavao broj ljudi u organizaciji, širio spektar usluga...

Rekordan broj izlagača

Danas je Adria Security Summit, nakon skoro decenije rada, u mjestu svoga začeća, Sarajevu, okupio blizu 3.200 gostiju i 170 izlagača i sponzora. Postalo je to najveće okupljanje sigurnosne industrije u Jugoistočnoj Evropi, s rastom od oko 714 posto u broju posjetilaca i 608 posto u broju izlagača u odnosu na prvo izdanje. I onim najvažnijim – zadovoljnim licima onih koji posluju u ovoj industriji, jer sve je žamorilo od razgovora, zastupničkih i distributerskih ugovora, budućih projekata.

Adria Security Summit 2024

Gotovo jednak broj međunarodnih i regionalnih posjetilaca

Rast je značajan u odnosu prošlogodišnje izdanje u Ljubljani. Broj posjetilaca je sa 2.800 porastao na 3.200, što je povećanje od 14,29%, a izlagača i sponzora sa 150 na 170, odnosno 13,33%. Posjetioci iz zemlje domaćina, Bosne i Hercegovine, činili su 34,54% ukupnog broja gostiju, a zatim, pojedinačno po zemljama, iz Hrvatske (5,89%), Srbije (5,31%), Crne Gore (4,93%) i Slovenije (4,39%). Važno je kazati da je Summit okupio rekordnih 43,70% posjetilaca izvan zemalja Jadranske regije, što je izuzetno veliki rast u odnosu na prošlogodišnje izdanje u Ljubljani, gdje je taj procenat iznosio 17%. Ilustracije radi, broj od 476 posjetilaca izvan zemalja Jadranske regije na lanjskom izdanju ove je godine iznosio 1.398, što je povećanje od 193,7%. Tako su kroz vrata konvencijskog centra Hotela Hills u Sarajevu ove godine prošli gosti s putnim dokumentima više od četrdeset zemalja: Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Kine, Tajvana, Njemačke, Španije, Austrije, Francuske, Nizozemske, Turske, Norveške, Kanade, Poljske, Rusije, Grčke, Ujedinjenih Arapskih Emirata itd.

U ukupnom zbiru svih devet izdanja, taj je procenat, logično, drugačiji jer Bosna i Hercegovina sa 18,72%, Hrvatska sa 17,20%, Srbija sa 17,06% te Slovenija i Crna Gora kombinirano sa 22,01% čine tri četvrtine posjetilaca, odnosno tačno 74,99%. Zemlje izvan Jadranske regije čine 22,14%, a ostatak gosti iz Sjeverne Makedonije i Kosova. Ovdje treba uzeti u obzir već spomenuti skok međunarodnih posjetilaca posljednjih godina te činjenicu da se Summit održao samo jednom u Skoplju, što utječe na ukupni broj posjetilaca iz te zemlje.

Adria Security Summit 2024

Adria Security Summit je, dakle, postao uistinu međunarodni događaj, a zadržao je i prednost promjene zemlje organizacije, jer lokalni gosti i dalje čine oko trećine posjetilaca svake godine. Na taj način se struktura sigurnosnih profesionalaca svaki put znatno mijenja, što je veliki benefit za sve one koji su u potrazi za novim partnerima, jer svake godine, zapravo, stupaju u kontakt s novim ljudima. Summit je ovime ovjerio poziciju vodećeg regionalnog događaja za razmjenu znanja, inovacija i poslovnih prilika u svijetu sigurnosti i sektorima naslonjenim na njega.

Također je važno spomenuti da je gotovo svaki četvrti posjetilac (22,04%) donosilac odluka u kompanijama (vlasnici i direktori), a dodatnih 18,19% osobe koje imaju znatan utjecaj na donošenje odluka. Ukupno, to je četrdeset posto.

Udvostručen broj cyber sigurnosnih profesionalaca

Adria Security Summit je kao koncept od početka razvijan kao dinamično ogledalo industrijskih trendova koji se, između ostalog, reflektiraju i u zastupljenosti učesnika i izlagača s cijelim spektrom proizvoda i vertikala iz kojih dolaze. Videonadzor i dalje drži primat sa 21,09%, odnosno petinu izlagača i posjetilaca kombinirano, što je manje-više stabilan omjer u svih devet izdanja (20,24%). Ova tehnologija i na globalnom nivou drži centralnu ulogu u industriji sigurnosti, stoga ne predstavlja iznenađenje prisustvo posljednjih inovacija u ovom segmentu i na događaju u Sarajevu. 

Najveća promjena, ali ne i tako veliko iznenađenje s obzirom na globalna kretanja, jeste broj onih koji nude rješenja za cyber sigurnost, kojih je sa prošlogodišnjih 10,19 posto sada više nego dvostruko više – 22,35 posto. Ako tome dodamo osobe koje rade u IT i ICT industriji (11,36%), možemo kazati da već sada, kombinirano, gotovo trećinu posjetilaca i izlagača na Summitu (33,71%) čine posjetioci čija osnovna djelatnost nije tehnička i fizička zaštita. Ovo je pomjeranje vrlo važno jer je zaštita od kibernetičkih napada glavni izvor zabrinutosti posljednjih godina širom industrije sigurnosti, budući da se broj i složenost takvih vrsta napada eksponencijalno povećava. Tehnička i cyber sigurnost stoga postaju sve više isprepletene i neminovno su usmjerene jedna na drugu. To Adria Security Summitu daje dodatni kvalitet i širinu.

Adria Security Summit 2024

Vatrodojava također u usponu

Značajan skok zabilježio je i broj onih koji se bave vatrodojavom s lanjskih 10,61% na ovogodišnjih 16,05%, dok ostatak čini kontrola pristupa (7,46%), rješenja za pametne gradove i domove (5,02%), protivprovala (4,55%), zaštita perimetra (2,79%), mehanička zaštita (2,35%) te razglasni i evakuacijski sistemi (1,25%). Kada je riječ o ulozi u nabavnom lancu, najviše je sistem-integratora (17,79%), otprilike isto kao i u ranijim izdanjima, a zatim instalatera (12,79%), krajnjih korisnika (11,18%), distributera (10,89%), dok je proizvođača bilo 6,64%. Ostatak čine ponuđači usluga, konsultanti, developeri te zaposlenici u različitim vertikalnim tržištima.

U društvu najboljih

Rekordnih je 170 izlagača i sponzora ove godine popunilo izložbenu salu Adria Security Summita, prostorno najveću u devetogodišnjoj historiji. To uključuje i niz sigurnosnih kompanija s ugledne Security 50 liste najboljih svjetskih tržišnih igrača, ali i najvažnije regionalne kompanije. Velika većina svoje proizvode i rješenja izlaže konsekutivno, svake godine, što je pokazatelj uspješnosti Summita u pružanju potentnog okruženja za razvoj poslovanja. Među izlagačima posebno mjesto zauzimaju dijamantni (Alarm automatika, Konica Minolta), platinasti (ACS, Bosch, Canon, Check Point, El.Mo., Huawei, Suprema) i zlatni sponzori (Advancis, A.f.p., ASSA ABLOY, Atlas IT, BH Telecom, EGAL, Hikvision, ISS, KM Trade, Middle point, Motorola Solutions, SALTO, SEC ONE, Tecnoalarm, Telemach i Tenzor).

Adria Security Summit 2024

Delegacija kupaca

Pomjeranje organizacijskih granica već je ustaljena praksa Adria Security Summita. Ni ovaj put nije bilo drugačije. Krajnji korisnici imali su priliku da prvi put učestvuju u programu delegacije kupaca. Više od stotinu pedeset krajnjih korisnika iz različitih grana industrije posjećivali su štandove proizvođača i dogovarali saradnju uz asistenciju osoblja organizatora. Takav je korak naišao na veliku podršku izlagača, kojima i jeste cilj dolazak do pravih osoba kojima će prezentirati mogućnosti svoje opreme. Za tu je namjenu ove godine organizovan i VIP salon, gdje su učesnici u delegaciji kupaca i drugi istaknuti gosti mogli razgovarati u nešto većoj privatnosti. U izložbenom dijelu, pak, prvi put je organizovan paviljon za policijsku opremu, uz prostorno objedinjene izlagače iz cyber sigurnosti i zaštite od požara.

Adria Security Summit 2024

Prvi a&s Adria Awards

Konferencijski program ove je godine obuhvatio i prvu dodjelu nagrada u izboru magazina a&s Adria. Nominacije su prihvatane u deset kategorija. Najbolje rješenje i u videonadzoru i u kontroli pristupa dodijeljeno je kompaniji Avigilon za cloud rješenje Alta. Alarm automatika je ponijela plaketu u segmentu protivprovale sa hibridnim sistemom za zaštitu od provala s integrisanom maglom, dok je u vatrodojavi vodeći bio Honeywellov Li-Ion Tamer sistem za detekciju litij-jonskih gasova. SmartVES bio je najbolji razglasni i evakuacijski sistem, opet u nominaciji Alarm automatike, dok je “Renata” hercegovačke kompanije IT Odjel osvojila nagradu za najbolji softver. ARMADA AI engine modul dobio je najviše glasova u cyber sigurnosti, a najinovativnijim proizvodom proglašen je Senstarov Multisensor. Tenzorov projekat “Aura” bio je najbolji case study, dok je Damir Car, menadžer sigurnosti u kompaniji Rimac, dobitnik plakete za najistaknutijeg menadžera sigurnosti. Nagrade su dodjeljivane na osnovu bodova međunarodnog stručnog žirija i glasova publike u omjeru 80:20.