×

Neotkrivena destinacija: 22 ideje za izlet u Bosni i Hercegovini

Bosna i Hercegovina jedna je od najuzbudljivijih europskih destinacija koju turisti još nisu otkrili, a portal Putni kofer predstavlja čak 22 ideje za savršen izlet
Kravica
Kravica
Foto: Pixabay

Dok je Hrvatska u ljetnim mjesecima preplavljena turistima, susjedna Bosna i Hercegovina često ne stigne ni na radar. Mnogi su ljudi svjesni sukoba koji se ovdje dogodio 1990-ih, ali 30 godina kasnije, zemlja je jedna od najuzbudljivijih europskih destinacija. Tako je prestižni američki medij CNN nedavno predstavio ovu prekrasnu državu na Balkanu. I zaista je tako! Putujući Bosnom i Hercegovinom nemoguće je ne zaljubiti se u nevjerojatnu prirodu, čarobne gradiće s vrhunskom arhitekturom iz osmanskog doba, beskrajnu ponudu kafića u kojima gosti mogu samo sjediti, opustiti se i gledati kako svijet prolazi… Jednodnevni izlet ili putovanje u Bosnu i Hercegovinu uvijek je sjajna ideja: izdvojili smo 22 predivna mjesta koja morate posjetiti barem jednom u životu!

Sarajevo: grad na obali Miljacke ima "ono nešto posebno"

Višestoljetna multikulturalnost dovela je do stvaranje jedinstvene, bogate i očaravajuće sarajevske kulturne mješavine, koja poput moćnog magneta privlači posjetitelje sa svih strana svijeta. Stoga i ne čudi što Sarajevo, glavni i najveći grad Bosne i Hercegovine, s otprilike 275.000 stanovnika, zovu europskim Jeruzalemom. Grad je uistinu velik, no većina atrakcija nalazi se u centru, starom gradu i oko rijeke Miljacke, pa ih možete obići pješke.

Sarajevo

Za lakše snalaženje skinite besplatnu aplikaciju Guide2Sarajevo koja nudi elektronsku mapu grada, navigaciju i čak 67 audio vodiča za top znamenitosti, a sve to bez internetske veze. Tu ćete naći preporuke za izlete, restorane, dežurne ljekarne… A za klasičare koji mapu i turističke brošure preferiraju u printanom obliku, Turistički informativni centar nalazi se u blizini glavnog trga na Baščaršiji. A baš tamo je i najbolje mjesto za započeti obilazak grada, koji, kako kažu, ima ono nešto baš posebno…

Mostar: sunčani biser Hercegovine

Najveći grad u Hercegovini i peti najveći u BiH, Mostar je jedna od najposjećenijih destinacija ove zemlje, a omiljeno je odredište i brojnim turistima koji u njega dolaze s hrvatske obale. Jedno je sigurno, gotovo svi koji ga posjete iz njega odlaze zaljubljeni u njegovu arhitekturu, opuštenost, nenametljivi šarm i bogatu prošlost kojom se ponosi.

Smješten u dolini između brda Hum i u podnožju planine Velež, Mostar je i jedan od najtoplijih gradova u ovom kraju, s temperaturama koje ljeti dosežu i 40 stupnjeva, pa su proljeće i jesen idealno vrijeme za posjet ovom prekrasnom gradu. A što raditi u njemu? Sve! Šetati njegovim uličicama, upijati boje i mirise, diviti se arhitekturi…

Mostar

Banja Luka: neraskidiva veza s rijekom, tužna ljubavna priča, impozantna tvrđava i slikovite crkve

Drugi je to najveći grad u susjednoj Bosni i Hercegovini, administrativno središte Republike Srpske, grad zelenila i, kako mu tepaju, tisuću kafića i restorana. Navodno ih ima više od 1000, a prvi je kafić otvoren još davne 1617. godine… Grad je to i predivne rijeke, tužne ljubavne priče, navale adrenalina, predivne sakralne arhitekture, odlične hrane… Banja Luka je, ukratko rečeno, idealna opcija za izlet!

Tuzla: jedini grad na svijetu s čak tri slana jezera u samom centru

Tuzla je treći najveći grad u Bosni i Hercegovini i središte istoimene općine na sjeveroistoku zemlje. Može se pohvaliti s bogatom poviješću i jedinstvenom geografskom pozicijom, ali i zanimljivim imenom koje duboko održava njenu prošlost i identitet. Naime, ime Tuzla potječe od turske riječi za sol, što podsjeća na bogatstvo ovog kraja solju još od doba starih Rimljana. Ovo je mjesto gdje su se sol i slana voda kroz stoljeća pretvorili u izvor života i prosperiteta za lokalno stanovništvo.

Slavni rudnik soli i izvori slane vode bili su temelji na kojima je izgrađena moćna industrija grada. Međutim, povijest Tuzle nije bila bez izazova. Nepregledno crpljenje slane vode rezultiralo je nestankom cijelih naselja u okolici središta grada. No, iza ove tuge rodila se nova nada. Upravo na jednom od tih mjesta nikla su čak tri slana Panonska jezera, čija voda danas ima ljekovita svojstva i privlači posjetitelje iz svih krajeva svijeta.

Blidinje

Park prirode Blidinje krije čarobno jezero, duboki kanjon i prekrasne vidikovce 

Na samo sat i pol vožnje od jadranske obale, u sjevernoj Hercegovini, u području visokog gorja središnjih Dinarida, smjestio se spektakularan Park prirode Blidinje. U blizini Posušja, Tomislavgrada, Prozor-Rame, Jablanice i Mostara čekaju vas planinska oaza idealna za ljetni i zimski odmor, prekrasna priroda te netaknuti biljni i životinjski svijet. Službenu titulu parka prirode Blidinje ponosno nosi od 1995. godine. Omeđen je kanjonima Doljanke sa sjevera, Neretve s istoka, Drežanke s juga i obroncima Vrana sa zapada, a u njemu se nalazi i najveće stanište endemskog bjelokorog bora munike, tzv. bosanskog bora.

Čarobno Blidinjsko jezero, po kojemu je park dobio ime, dominira njegovim središnjim dijelom i najveća je atrakcija za posjetitelje. Zovu ga i “plavim gorskim okom“ i najveće je planinsko jezero u Bosni i Hercegovini. Leži na 1184 metra nadmorske visine, u dnu Dugog polja između planina Čvrsnice i Vrana, a dubina mu je od svega jednog do maksimalnih četiri metra. U parku postoje još četiri manja jezera – Čvrsničko, Ledeno, Crepulja i Črljenak.

Ramsko jezero oduševljava ogromnim plavetnilom, otočićima i poluotocima, a idealno je odredište za ljubitelje aktivnog odmora

Ramsko jezero nositelj je velikih titula. Govore za njega da je najljepše jezero u Europi. Nazivaju ga, isto tako, biserom Hercegovine. A zašto je to tako postaje jasno jednim panoramskim pogledom na njega – divno je to plavetnilo ukrašeno otocima i poluotocima, omeđeno zelenilom i planinama, mjesto koje izgleda kao neki izmišljen krajolik. U biti, i mogli bismo reći da je ‘izmišljen’. Naime, to nevjerojatno lijepo jezero u biti je umjetno, akumulacijsko jezero smješteno na rijeci Rami, jednoj od najznačajnijih pritoka Neretve. Rođeno je 1968. godine, pripada općini Prozor-Rama u Bosni i Hercegovini, od Mostara ga dijeli 70, a od Sarajeva oko 100 kilometara.

Ramsko jezero doseže maksimalnu dubinu od 95 metara (s oscilacijama u razini vode koje mogu doseći i 55 metara), dugačko je 12 kilometara, a površina mu iznosi oko 1500 hektara. No, najvažnija posebitost tog jezera, koje okružuju planine Raduša, Makljen, Ljubuša i Vrana, ipak su njegovi otoci i poluotoci. Jedan koji se ne zaobilazi jest definitivno poluotok Šćit, koji oblikom podsjeća na gitaru, na kojem se nalaze franjevački samostan izgrađen 1875. godine, Etnografski muzej te galerija koji pričaju priču o ramskom području.

Rijeka Una

Nacionalni park Una: nevjerojatna ljepota bujne i bistre rijeke, slapova i vodopada u zelenoj oazi u blizini Hrvatske

Volimo dobre legende, a u ovu, jednu od brojnih i najveselijih na koje se može naići u području Nacionalnog parka Una, doista smo skloni vjerovati. Ona kaže da su svojedobno stari Rimljani, već navikli na osvajanja i svakakva čudesa, postali imuni na lijepo. Sve dok nisu bacili pogled upravo na tu tekućicu smaragdne boje. Navodno je jedan od njih, kad su se dokopali njezinih obala, povikao ‘Una!’. To, u prijevodu, znači ‘jedna’, odnosno ‘jedina’, i u biti tim je jednostavnim izrazom sažeo tisuće redaka koji bi se mogli izreći o njezinoj ljepoti.

Nacionalni park Una jedno je od mjesta koje trebati imati na umu kao savršenu opciju za višednevni izlet. Relativno je blizu, cjenovno je još uvijek vrlo pristupačno i – što je najvažnije od svega – doista je predivno! Na području tog kutka zaštićene prirode za sebe će ponešto pronaći baš svatko. U nacionalnom parku definitivno će uživati i oni koji traže mir, ali i oni u potrazi za adrenalinom. Oduševit će se lovci na povijesne crtice, kao i obožavatelji dobrog jelovnika. Jedno od jelo koje tu treba probati, kažu svi, jest pastrva.

Izletište Peć Mlini: raj za ljubitelje prirode

Lagana šetnja predivnom prirodom, šum potoka i slapova, stare mlinice uz stazu, potpuno opuštanje… Nedaleko od granice s Hrvatskom, u općini Grude u Bosni i Hercegovini, smjestilo se izletište Peć Mlini, idealna lokacija za izlet i kratki bijeg od gužve na obali. Centralno mjesto i cilj šetnje je slikoviti izvor rijeke Tihaljine, smješten u dubokoj pećini. Ali svaki je korak ovim prirodnim biserom iskustvo za pamćenje.

Do Peć Mlina najlakše je doći iz smjera Imotskog i okolice, pa preko graničnog prijelaza Donji Vinjani ući u Hercegovinu. Od granice treba pratiti putokaz za mjesto Drinovci, a i sam park Peć Mlini ima svoje oznake. Prije nekoliko godina tu je otvoren avanturistički park, šetnice i okoliš su uređeni, a u blizini se nalazi i zip line. Stijene koje okružuju ovaj kanjon idealne su za penjače! No, penjački smjerovi i uređena ferata spadaju pod vrlo zahtjevne i prikladni su samo za najiskusnije. Zato u šetnicama i lijepoj prirodi mogu uživati svi!

Slapovi Kravica: nevjerojatno remek-djelo prirode i jedno od najljepših riječnih kupališta u Europi

Pričati o Hercegovini, a ne spomenuti mjesto gdje rijeka Trebižat poput umjetnika stvara pravo remek-djelo prirode, bio bi pravi grijeh! Slapovi Kravica, omiljeno izletište i ljetno kupalište, zasluženo nose epitet spektakularnih. Često se uspoređuju s čuvenim slapovima Nijagara, jer njihova ljepota izgleda poput nečega što biste očekivali samo na razglednici.

Na tom čarobnom mjestu rijeka Trebižat nježno pada niz maleno brdo i stvara spektakularne slapove koji se protežu na impresivnih 120 metara u širinu, a najveći među njima dostiže visinu od 28 metara. Slapovi Kravica nedavno su postali zvijezda uglednog svjetskog magazina Time Out, koji ih proglasio jednom od najspektakularnijih destinacija za kupanje na cijelom planetu. U svom opisu ove lokacije, Time Out ističe iznimno razvijenu infrastrukturu koja okružuje ove vodopade smještene nedaleko od Ljubuškog, što jasno svjedoči o sve većoj popularnosti ovog izvanrednog mjesta.

Japodski otoci: idealna ljetna destinacija

U srcu raskošne zelene oaze, izdižući se ponosno iznad smaragdne rijeke Une, nalaze se Japodski otoci, skriveni raj u naselju Račić nedaleko od Bihaća. Ovaj biser kulturne i arheološke baštine zapanjuje svojom ljepotom i smatra se jednim od najljepših odredišta za istraživanje u Bosni i Hercegovini tijekom ljetnih mjeseci. Ovdje možete uživati u raftingu na rijeci Uni, smještaju u predivnim drvenim kućicama i glampingu, filmskim projekcijama pod zvijezdama, ali i uvijek izvrsnoj domaćoj gastronomiji i neodoljivim bosanskim specijalitetima.

Japodski otoci čine pet riječnih otočića koja su međusobno povezana drvenim mostovima. Uz to, u blizini se nalazi zaštićeno područje Nacionalnog parka Una, impresivni srednjovjekovni grad Sokolac, dvorac Ostrožac i pregršt zadivljujućih prirodnih lokacija koje oduzimaju dah.

Lukomir: slikovito, ali izolirano bosansko selo u kojem se danas živi kao nekad

Posljednje pravo bosansko selo, mjesto na kojem se može vidjeti kako se u toj zemlji živjelo nekad, mjesto zarobljeno u vremenu… Selo Lukomir često se opisuje svim ovim izrazima, ali niti jedan od njih ne dočarava u potpunosti ljepotu i mistiku tog mjesta. Lukomir je najviše naseljeno mjesto u Bosni i Hercegovini, smješteno na 1495 metara nadmorske visine. Riječ je o jednom od najslikovitijih i povijesno najbogatiji sela u zemlji. Turiste oduševljavaju njegove uske ulice kojima redovito prolaze krda ovaca, kućice s neobičnim krovovima i nevjerojatna priroda koja ga okružuje.

Planinsko selo Lukomir nalazi se na južnim obroncima planine Bjelašnice. Udaljeno je oko 30 kilometara od Konjica i 45 od Sarajeva. Do njega ne možete, međutim, tako jednostavno doći. Zbog loših planinskih cesta potrebno je terensko vozilo ili quad, a mnogi odlučuju do njega planinariti. Poseban je doživljaj selo posjetiti pješke, što je moguće dvjema obilježenim pješačkim stazama. Obje kreću iz sela Umoljani na Bjelašnici i vode kroz ogoljene krške krajolike, ali i cvjetne livade okružene prekrasnim planinskim pejzažima. Dolazak do sela poseban je doživljaj. Ono je poput živog etno sela, u kojem ljudi i danas žive tradicionalnim načinom života.

Jahorina: olimpijska planina idealna za obitelji i lude zabave nakon skijanja

Prekrasna, zelena planina ljeti, snježna bajka zimi. Mjesto za prve skijaške pokušaje brojnih generacija, ali i mjesto na kojem su se natjecale najbolje svjetske skijašice. Sve je to Jahorina, planina u jugoistočnom dijelu Bosne i Hercegovine koja osvaja na prvi posjet!

Najviši vrh ove moćne dinarske planine je 1916 metara visoka Ogorjelica, a pozicija na spoju hladne kontinentalne i tople mediteranske klime pogodna je za padaline i puno snježnih dana. Jahorina je, naime, pod snijegom u prosjeku 145 dana godišnje, od listopada pa sve do svibnja, a prosječna visina snijega u veljači iznosi čak 106 centimetara. Isto tako, atraktivna je u ljetnim mjesecima jer ljubiteljima prirode pruža mir, čist zrak i ambijent koji se pamti dugo, dugo…

Bobijaško oko: maleno jezero u kojem boravi čovječja ribica

Budući da se u njoj nalazi silno bogatstvo prirodnih fenomena i ljepota koje bi oduševile i najzahtjevnije putnike, teško je raditi bilo kakve popise kada je Bosna i Hercegovina u pitanju. Ovdje ćete pronaći impozantne planinske vrhove, prekrasne šume, stare tvrđave, polja, jezera i rijeke čiji prizori oduzimaju dah. No, mnogi će se složiti kako je Bobijaško oko jedan od najljepših skrivenih dragulja u ovoj državi.

Jezero čija veličina zavisi od godišnjeg doba i kišnih padalina smjestilo se u podnožju planine Grmeč, a legenda kaže da vile i vilenjaci ovo mjesto posjećuju svake večeri. Kupanje je strogo zabranjeno, a zanimljiva je informacija kako su prije nekoliko godina ronioci speleolozi iz Velike Britanije upravo ovdje otkrili čovječju ribicu.

Plivska jezera: najveća prirodna jezera u BiH

Nedaleko od Jajca nalazi se jedinstveni vodeni biom u ovom dijelu Europe od kojih su najznačajniji dijelovi Veliko i Malo Plivsko jezero – kilometarska vodena oaza koja će svojom ljepotom očarati baš svakoga. Jezera su idealna za vožnju kajacima i kanuima, u okolici možete iznajmiti bicikle ili isprobati zipline. Uz Plivska jezera nalaze se i brojni drugi sadržaji: auto kamp, apartmani, hotel, motel, restorani i izletišta.

Neobične kamene kugle u zavidovićima

Na pola puta između Zenice i Doboja, u šumi pored mjesta Zavidovići nalazi se fenomen za kojeg znanost ne nudi konkretne odgovore, već samo teorije. Naime, na tom području pronađeno je gotovo 60 kamenih kugla izrazito pravilnog oblika, od kojih su neke promjera od čak 2 metra i nitko ne zna tko ih je napravio i zašto se baš tamo nalaze. Teorije ih pokušavaju objasniti kao da su one neočekivani rezultat pomicanja glečera u davnoj prošlosti ili da su ostaci meteorita. Oni hrabriji teoretičari tvrde da su ostatak neke drevne civilizacije.

Jajce: nekadašnja prijestolnica bosanskih kraljeva

Jajce je jedno od najzanimljivijih, ali i najpodcjenjenijih mjesta za posjetiti u Bosni i Hercegovini i pravi dragulj Balkana. Grad ima dugu i zanimljivu povijest, a to možete vidjeti u brojnim očuvanim znamenitostima. Cijelo njegovo područje je bilo naseljeno već u antičkom dobu. Vrhunac procvata doživjelo je u srednjem vijeku kada je Jajce bilo prijestolnica nezavisnog Bosanskog kraljevstva.

Uživajte u prekrasnim prizorima vodopada rijeke Plive u centru grada, posjetite Hram boga Mitrasa, popnite se u Stari grad Jajce i razgledajte katakombe… Zatim se počastite tradicionalnim jelima kao što su pita ispod sača, jajačka prevrta, bosanski lonac…

Blagaj: skriveni dragulj nedaleko Mostara

Čuvena Tekija nekad je bila dom derviša i jedna je od vrjednijih objekata islamske kulture u BiH, pa ni ne čudi da danas nosi titulu nacionalnog spomenika ove zemlje. Nalazi se u mjestu Blagaj blizu Mostara, na izvorištu rijeke Bune, inače najvećem krškom izvoru u Europi. Osim prirodnih ljepota i zanimljive povijesti, ovo izletište privlači turiste i zbog raznih legendi o kojima se i danas priča.

Jedna od njih kaže da je u pećini vrela Bune živio strašni zmaj kojeg je jedini uspio savladati derviš Salih dok je spašavao kćerku Herceg Stjepana. On mu je kao zahvalu za spas kćerke sagradio tekiju na mjestu gdje je pobijedio zmaja. Dolazak u Blagaj je poput vremeplova, a tirkizne nijanse rijeke i krške stijene koje je okružuju pravi su prirodni apaurin.

Kupanje se ne preporučuje jer je temperatura vode ispod 10 stupnjeva tijekom cijele godine. No, za potpuniji doživljaj posjetitelji se mogu voziti čamcima koji voze unutar pećine. Nakon obilaska, rijetki će ostati ravnodušni i na privlačne mirise domaće pastrve s roštilja.

Blagaj

Bravsko polje kod Kapljuha jedno je od najneobičnijih mjesta u BiH

Ako biste iz zraka pogledali na Bravsko polje, sigurno biste na trenutak pomislili da se ne nalazite na našem planetu. Naime, zbog više stotina gusto zbijenih, neobičnih vrtača različitih dubina koje su razbacane po cijelom području, za ovo nevjerojatno mjesto u susjednoj Bosni i Hercegovini nerijetko kažu kao da je ispalo iz neke druge galaksije i slučajno palo na Zemlju. Iako danas nije dio turističke ponude i o njemu se vrlo malo zna, ovaj prirodni fenomen Bravskog polja kod Bosanskog Petrovca zaista ostavlja bez daha!

Prema riječima geologa, vrtače ili ponikve su ljevkasta, okrugla ili duguljasta udubljenja nastala otapanjem vapnenca i dolomita u tektonski razlomljenim područjima. Radi se o jednom od morfoloških oblika čiji promjer može biti od nekoliko do preko stotinu metara, a njihova dubina često doseže i do desetak metara, prenosi portal ba.ekapija.com. S obzirom na tektonske procese, ova prirodna udubljenja su često načičkana jedna uz drugu, pa ih se u narodu još naziva “boginjavi krš”. 

Trebinje: miran i šarmantan gradić u srcu vinske zemlje

Trebinje je gradić s nešto više od 30 tisuća stanovnika, smješten u jugozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, u blizini granice s Hrvatskom i Crnom Gorom. Stari dio grada je tih i neobičan, sa sivim kamenim zidovima prekrivenim vinovom lozom i kafićima sa šarenim vrtnim namještajem raspoređenim po malim uličicama. Dva mosta podsjetnik su na davno prošla vremena. Turisti ne propuštaju istražiti povijest manastira Tvrdoš i kušati čuveno vino koje pripremaju monasi.

Livno: carstvo divljih konja i gradić prepun prirodnih fenomena

Grad Livno se nalazi na 724 metra nadmorske visine pa ga karakteriziraju kontinentalni klimatski uvjeti, topla ljeta i izrazito vjetrovite i hladne zime. S obzirom na to da je od Splita udaljen tek 95 kilometara, idealna je destinacije za izlete stanovnicima Dalmacije. Posjetite Livanjsku sahat kulu i džamiju Hadži Ahmeta Dukatara, Most na Dunamu, Balaguša Džamija, Trg Kralja Tomislava, Buško jezero…

U neposrednoj blizini centra grada nalazi se i pravi mali raj za sve ljubitelje divljih konja. Naime, u podnožju planine Cincar stotine konja žive potpuno slobodno i turistička su atrakcija koja se ne propušta. Idealno za jednodnevni izlet u Bosnu i Hercegovinu!

Vodopad Koćuša: prirodni dragulj Hercegovine koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim

Dok se vodopad Kravica kod Ljubuškog nerijetko spominje kao neizostavno mjesto za posjetiti u Bosni i Hercegovini, s pravom dakako, ova zemlja krije i brojne druge slične atrakcije vrijedne spomena. Jedno takvo mjesto je Koćuša. Vodopad koji se također nalazi blizu Ljubuškog pravi je prirodni dragulj koji ne smijete propustiti. Pet metara visine, i otprilike petnaest metara širine slapa rijeke Trebižat nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

Ova mala oaza mira idealna je za sve one koje žele vidjeti i uživati u čarobnom vodopadu, a nisu ljubitelji prevelikih gužvi na koje će zasigurno naići ako posjete popularni vodopad Kravica. Pored vodopada Koćuša nalaze se stari mlinovi i restoran u kojem se možete okrijepiti i kušati kvalitetnu domaću hranu. A ako vam je želja samo uživati u prekrasnom pejzažu, možete sjesti na drvene stolice tik ispod vodopada i promatrati vodenu čaroliju ispred sebe.

Vlašić

Vlašić: bosanska “planina koja ima dušu”

Smještena u središtu Bosne i Hercegovine, s najvišim vrhom Paljenik (koji se naziva i Opaljenik) koji doseže 1943 metra, planina Vlašić jedna je od najprepoznatljivijih i najposjećenijih destinacija Bosne i Hercegovine. Sama planina, inače drugi najveći planinski lanac u BiH, poznata je po mnogočemu – pašnjacima, uzgoju stoke, siru, zimskim radostima, ali najbitnije prelijepoj i još uvijek uvelike netaknutoj prirodi. Nazivaju je ‘planinom koja ima dušu’ i koja je ‘dobra prema gostima’.

Sam vlašićki plato proteže se na visini od 1000 do 1500 metara, a planina je ime dobila po Vlasima, nomadima koji su naseljavali to područje. Vrlo je popularno zimsko odredište. Prosječna zimska temperatura u području Vlašića iznosi 1 stupanj Celzijevih. Sniježi pet mjeseci godišnje pa snježni pokrivač zna doseći i vrlo visokih 2,1 metar. Najpopularnije turističko mjesto na planini je Babanovac.

Planina Vlašić nije poznata samo kao ‘zimska destinacija’, iako je među popularnijima u zemlji u toj kategoriji. Vlašić je vrlo tražena destinacija i u ostalim godišnjim dobima zahvaljujući nizu prirodnih atrakcija s kojima se može pohvaliti – rijeka Ugar i vodopad Ugrić visok 15 metara, predivan proplanak Galica, poznati planinarski dom „Jusuf Pečenković“ na visini od 1763 metara koji se nalazi na području pod imenom Devečani. On je ime dobio po tamošnjih devet izvora vode. Posebno se ističu i Paklarske stijene, strme litice, dok se s vrha Vlašića, ako je lijepo vrijeme, vidi i Biokovo.