×

Sarajevo - Top 15 turističkih atrakcija

Sarajevska regija

Sarajevo, domaćin Zimskih olimpijskih igara 1984., danas je najveći centar poslovnih događanja, u potpunosti opremljen resursima za organizaciju konferencija, seminara i drugih poslovnih evenata.

Praktična činjenica za poslovna putovanja: većina znamenitosti grada nalazi se u samom centru i lako ih se može obići pješice. Znamenitosti izvan grada udaljene su pola sata vožnje automobilom ili busom od centra što ih čini idealnim za izletišta i obilaske s grupama koje u Sarajevo dođu na poslovni event.

  1. Baščaršija i centar grada
    Svi gradovi imaju čaršiju, jedino Sarajevo Baščaršiju… Predstavlja srce starog grada, njegovu jezgru i gastronomsko središte. S brojnim zanatskim radionicama, aščinicama, slastičarnicama i ćevabdžinicama Baščaršija odolijeva prolasku vremena i pomno čuva autentičnost grada.
  2. Sarajevske džamije su neodvojivi dio kulturnog i duhovnog naslijeđa grada. Među najpoznatijima su Gazi Husrev-begova džamija, Careva džamija, Baščaršijska džamija i Džamija Muslihudina Čekrekčije.
  3. Sebilj - na samom kraju ili početku Baščaršije, nalazi se prepoznatljivi simbol Sarajeva - Sebilj. Riječ je o drvenoj fontani, posljednjem preostalom sebilju koja je zahvaljujući restauracijama zadržala svoj oblik izrađen u maurskom stilu.
  4. Sarajevska sahat kula je jedini javni sat u svijetu koji mjeri lunarno - prikazuje ponoć u trenutku zalaska sunca u Sarajevu.
  5. Ferhadija je sarajevska šetnica koja oslikava Sarajevo u najkraćim crticama, počinje sa Sebiljom i završava kod Vječne vatre, spomenika sjećanja na žrtve 2. svjetskog rata i vječno gori.
  6. Sarajevo, poznato kao "Europski Jeruzalem", izdvaja se kao rijedak europski grad gdje se u samom srcu, u istoj ulici, susreću bogomolje triju glavnih religija: džamije, katolička crkva, pravoslavna crkva i sinagoga. Među njima su Gazi Husrev-begova i Careva džamija, Saborna crkva Presvete Bogorodice, jedan od najznačajnijih pravoslavnih hramova na Balkanu, Stara pravoslavna crkva, katolička Katedrala Srca Isusova i Aškenaška sinagoga, treća po veličini u Europi.
  7. Sarajevska vijećnica remek-djelo austrougarske arhitekture, iznimno je očuvana i danas je otvorena za posjete. Smještena je na jednom od izlaza s Baščaršije.
  8. Mostovi na Miljacki, njih preko dvadeset, gradu daju poseban šarm. Jedan od najpoznatijih mostova je Latinska ćuprija poznata po atentatu na Franca Ferdinanda. Među ostalim mostovima vrijedi spomenuti Koziju ćupriju, Šeher-Ćehajinu ćupriju, Carevu ćupriju, Latinsku ćupriju, Ćumurija most, Drvenija most i Festina lente.
  9. Sarajevo Meeting of cultures - označava mjesto na Ferhadiji gdje se susreću otomanska i austro-ugarska kultura. S jedne strane započinje Baščaršija, a s druge strane je uređenje u zapadnjačkom stilu. Ovaj spoj predstavlja Sarajevo u svojoj punoj raznolikosti.
  10. Bijela i Žuta tabija, najpoznatije su stare kamene utvrde grada, smještene na padinama grada s kojih se pružaju prekrasni panoramski pogledi na Sarajevo.
  11. Sarajevska pivovara puštena je u pogon 1864. godine smatra se najstarijom industrijskom proizvodnjom u BiH. I danas radi, a u sklopu kompleksa otvoreni su pivnica i muzej.
  12. Trebevićka žičara, svečano otvorena 1959. godine, povezuje Bistrik sa Trebevićem, gdje je visinska razlika od preko 500 metara. Iz kabine se pruža pogled na Sarajevo, dok Trebević pruža priliku uživanja u šetnji uređenim stazama i vidikovcima. Ovo poznato sarajevsko izletište ima ugostiteljske objekte, zabavne parkove te legendarnu bob stazu, koja datira još iz Olimpijskih igara 1984. godine.
  13. Vrelo Bosne, izvor rijeke Bosne i spomenik prirode, prostire se na površini od preko 600 kvadratnih metara, smješten je ispod obronaka planina Igman i Bjelašnica, te pripada općini Ilidža. Velika Aleja je šetalište od Ilidže do Vrela Bosne, duljine oko 3,5 km. Duž ovog šetališta posjetitelji mogu uživati u hladovini starih kestena i platana, njih preko 3000. Jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija je vožnja fijakerom, čija je tradicija započela krajem 19. stoljeća.
  14. Selo Lukomir - nalazi se na 1460 m n.v. na Bjelašnici. Do sela se stiže planinarenjem ili off-road vožnjom. Lukomir nosi epitet posljednjeg pravog bosanskog sela jer je uspjelo sačuvati autentični duh prošlosti u potpunosti. Čak i danas, život u Lukomiru je sezonski, jer za vrijeme snježnih nanosa selo postaje potpuno izolirano.
  15. Bjelašnica, Igman i Jahorina nisu poznate samo po vrhunskim skijaškim atrakcijama, već i po Olimpijskim igrama iz 1984. godine, čime su postale simbol zimskih sportova. No, ove planine nude mnogo više od skijanja – tijekom cijele godine privlače posjetitelje raznovrsnim aktivnostima. U ljetnim mjesecima, prekrasna priroda otvara brojne mogućnosti za avanturiste i ljubitelje prirode. Planinarenje, brdski biciklizam i opuštanje u udobnim hotelima samo su dio ponude koja čeka goste izvan skijaške sezone, pružajući savršeno okruženje za aktivan ili opuštajući odmor.