Njezine granice na sjeveru čine tok rijeke Zujevine i planina Igman, koja se praktično nastavlja na Bjelašnicu i dio je iste visoravni; s jugoistoka greben Hojte koji se nastavlja na planinu Treskavicu; na jugu oštru granicu granicu čini 25 km duga prodorna dolina Rakitnice, koja Bjelašnicu odvaja od planine Visočice, a s jugozapada dolina rijeke Neretve koja ju razdvaja od masiva Prenja. Sa sjevera i sjeverozapada opkoljava je brežuljast teren, kojim prolaze magistralna cesta i željeznička pruga iz Sarajeva preko Ivan-planine u Konjic. Na zapadu, sedlom bregovitog terena Ivan-planine, Bjelašnica je povezana s Bitovnjom.
Bjelašnica je krška planina, koja također oblikovana i radom ledenjaka.
U prosjeku je planina prekrivena snijegom više mjeseci, obično od novembra/studenog do maja/svibnja, a nekada i u ljetnim mjesecima, te otuda dolazi objašnjenje za njezino ime.
Najviši vrh je istoimeni vrh Bjelašnica (2067 m), kojega još zovu Opservatorij / Opservatorija po meteorološkoj stanici koja se na njemu nalazi. Ostali značajni vrhovi su Krvavac (2061 m / prema pojedinim izvorima 2062 m), Velika i Mala Vlahinja (2055 m / prema pojedinim izvorima 2056 m), Veliki strug (2026 m), Hranisava (1964 m), Obalj (1896 m) i dr.
Bjelašnica je popularno sarajevsko izletište, atraktivno i zbog mogućnosti za planinarenje, brdski biciklizam, te aktivnosti na vodi (rafting i kanjoning na obližnjim rijekama), u zraku (paraglajding) te na snijegu.
Za potrebe XIV. zimskih olimpijskih igara u Sarajevu, na Bjelašnici su izgrađeni brojni sportski i turistički objekti, koji se danas djelomično koriste, a TV toranj na vrhu je srušen u posljednjem ratu u Bosni i Hercegovine.
Ljubav prema gastronomiji u na Bjelašnici i Igmanu definitivno ide kroz želudac i to je odlična stvar! Rustikalne trpezarije susreću se sa stilizovanim barovima, udobni kafići susreću nagrađivane gurmanske restorane, ukratko: asortiman na Bjelašnici i Igmanu je tako raznolik koliko i ukusi gostiju.
Bilo da je elegantan, rustikalan, društven ili sa pogledom koji oduzima dah: gastro scena na Bjelašnici i Igmanu ima jednu zajedničku stvar. Ispunjava najviše zahtjeve za uživanjem, bilo da se radi o jelu ili piću.
Skijanje & Snowboard
Bez obzira da li ste ljubitelj staza ili freeride profesionalac, to jest ljubitelj spusta na neuređenim stazama, glavna stvar je spust. Brzo ili lagano, na skijama ili dasci – i to usred planina Bjelašnica i Igman. Ova dva skijaška centra osiguravaju zabavu na stazama svih nivoa težine.
Nordijsko skijanje
Nordijsko skijanje se smatra najzdravijim sportom na svijetu. Uz malo zamaha i korištenje štapova, gotovo svi mišići tijela se vježbaju ravnomjerno. Veliko polje na Igmanu je za vrijeme Olimpijade 1984. služilo za takmičenje u nordijskim disciplinama a koje se i danas koristi za ovaj atraktivni sport.
Izleti
Srećom, ovo područje nudi obilje prostora za istraživanje i avanturu. Pogled koji oduzima dah, poklanja impresivno iskustvo i sama vožnja do Bjelašnice i Igmana. Koliko su različiti interesi, toliko su različite i ponude: Na Bjelasnici i Igmanu, ovisnici o adrenalinu brzo postaju oduševljeni izazovom u prirodi.
Sankanje
Sankanje je jedan od zimskih sportova, sa kojima počinjemo najvjerovatnije već prije nego što prohodamo. Zato je i jedna od najomiljenjih snježnih aktivnosti za veliku i malu raju. Za sankanje ne treba skupa oprema, nit posebne vještine.
Zimsko planinarenje
Zimsko planinarenje na Bjelašnici i Igmanu Možete planinariti i zimi. Najlakši način je našim označenim zimskim planinarskim stazama. Ovim snegom očišćenim stazama za šetnju možete lagano ili brzo prošetati snegom prekrivenim zimskim pejzažom. To ne mora uvijek biti najviši vrh ili najduža ruta.
Paraglajding
Ono što je tek počelo kao test hrabrosti razvilo se u njegovu strast: Sami ili kao par na profesionalnom letu u tandemu na Bjelašnici.
Biciklizam
Bez obzira da li je preko planina ili pored rijeka i jezera: biciklističke ture na predjelu Bjelšnice i Igmana su veoma raznolike. Prelijepi krajolik sa stazama za svaki nivo vještine.
Planinarenje
Bilo to rano ujutro kada sunce ljubi planinske vrhove ili uveče neposredno prije nego što zec poželi laku noć lisici: na Bjelašnici i Igmanu uvijek postoji savršen trenutak za trčanje.
Tenis
Bjelasnica je već dugi niz godina omiljeno mjesto tenisera. Ovdje se redovno održavaju turniri i pripreme. Na Bjelašnici je gostima ljeti na raspolaganju prelijepi javni teniski tereni. Tu su i mogućnosti za igranje skvoša, badmintona i stonog tenisa.
Paraglajding
Ono što je tek počelo kao test hrabrosti razvilo se u njegovu strast: danas Mirvad Zenuni i njegov tim ispunjavaju svoj san o letenju gotovo svakog dana. Sami ili kao par na profesionalnom letu u tandemu na Bjelašnici.
Izleti
Područje Bjelašnice i Igmana nudi obilje prostora za istraživanje i avanturu. Pogled koji oduzima dah, impresivno iskustvo posvuda. Koliko su različiti interesi, toliko različite kao i ponude: Ovisnici o adrenalinu brzo postaju oduševljeni izazovom na otvorenom. Oni koji traže mir i tišinu šetaju ovim područjem sa dvije konjske snage.
Quad vožnje
Panoramskom quad vožnjom doživjet ce te obilazak i vožnju se quadom po zemljanim putevima ili po snijegu. Očekuje vas nesvakidašnji užitak u vožnji. Pod lokalnim vodstvom vozit ćete se do najljepših vidikovaca u Dinarskom groju. Rezervišite jednu od nasih ponuda za vašu nezaboravnu vožnju Bjelasnicom I Igmanom i puno dalje Dinarskim planinama.
Zipline
Bjelašnica je obogatila svoj sadržaj jednom adrenalinskom poslasticom. U naselju Lukavac, u blizini Babinog dola je nedavno otvoren najduži zipline u Bosni i Hercegovini. Dug je 1 kilometar i nalazi se na nadmorskoj visini od 1430 metara. Zipline vožnja je kao jedan vid adrenalinskog sporta veoma brzo postao popularan.